Čo spôsobuje bolesť kolien pri behu?

Bolesť kolien pri behu môže byť spôsobená niekoľkými faktormi a príčinami. Niektoré z najčastejších príčin bolesti kolien pri behu sú:

 1. Nadmerné zaťaženie: Ak ste začiatočník v behu alebo ak ste si nedávno zvýšili objem behu, môžete príliš namáhať kolenné kĺby a spôsobovať zápal alebo opuch. Táto bolesť sa zvyčajne prejavuje pocitom sťahovania alebo pálenia.
 2. Poranenie: Ak ste mali v minulosti úraz kolena alebo iné poranenie, môže sa to prejaviť bolesťou pri behu. V takom prípade môžu byť postihnuté kĺby, väzy alebo svaly.
 3. Nekorektná technika behu: Nekorektná technika behu, ako napríklad nesprávne umiestnenie chodidiel alebo príliš dlhý krok, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie kolenných kĺbov a spôsobiť bolesť.
 4. Oslabenie svalov: Ak sú vaše svaly v oblasti kolien oslabené, môže to viesť k zhoršeniu držania tela a preťaženiu kolenných kĺbov. Tento problém sa zvyčajne prejavuje bolesťou v oblasti kolien a pocitom nestability.
 5. Zmeny v stavbe kĺbu: V niektorých prípadoch môže byť bolesť kolien spôsobená zmenami v stavbe kĺbu, ako napríklad artritídou alebo osteoporózou.
 6. Nosenie nesprávnej obuvi: Nosenie nevhodnej obuvi, ktorá nedokáže správne absorbovať nárazy počas behu, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie kolien a prípadne bolesť.

Je dôležité brať bolesť v oblasti kolien vážne a podstúpiť lekársky vyšetrenie, ak sa opakuje alebo pretrváva. Lekár vám môže poskytnúť odporúčania na zlepšenie techniky behu, posilnenie svalov alebo predpísať lieky na zmierňovanie bolesti.

Okrem týchto príčin môže bolesť kolien pri behu súvisieť aj s faktormi ako nadváhou, stresom alebo nevhodným tréningovým plánom. Ak máte nadváhu, môže to zvýšiť zaťaženie kolenných kĺbov a spôsobiť bolesť. Stres môže tiež spôsobiť napätie svalov v oblasti kolien a prispieť k bolesti.

Ak trpíte bolesťou kolien pri behu, môžete zvážiť nasledujúce kroky:

 1. Prestaňte behať a oddýchnite si: Ak máte bolesti kolien, dajte si prestávku a oddýchnite si. Vyhýbajte sa behu, kým bolesť nezmizne.
 2. Použite ľad alebo teplo: Použitie ľadu alebo tepla môže pomôcť zmierňovať bolesť v oblasti kolien. Ľadové obklady aplikujte na boľavé miesto 20-30 minút niekoľkokrát denne. Teplé obklady alebo teplé kúpele môžu pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť bolesť.
 3. Konzultujte s odborníkom: Ak máte opakujúce sa alebo silné bolesti kolien, navštívte odborníka, ktorý vám môže poskytnúť diagnostiku a liečbu na zmiernenie bolesti a predchádzanie ďalším poškodeniam.
 4. Zlepšite techniku behu: Ak máte nesprávnu techniku behu, zlepšenie tejto techniky môže pomôcť zmierniť zaťaženie kolenných kĺbov a zmierniť bolesť.
 5. Vyhnite sa nevhodnej obuvi: Vyberte si správnu obuv, ktorá vám poskytne dostatočnú podporu a pohodlie počas behu.
 6. Posilnite svaly: Posilnenie svalov okolo kolenných kĺbov môže pomôcť zlepšiť držanie tela a zmierniť zaťaženie kolenných kĺbov.
 7. Dajte si dostatočný čas na zotavenie: Dajte svojim kolenám dostatok času na zotavenie sa po cvičení a vyhnite sa nadmernému tréningu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *