Prečo ma po cvičení bolí telo?

Po cvičení mnohí ľudia pociťujú bolesti svalov, čo sa nazýva tréningovou bolesťou alebo myalgiou. Tento stav sa prejavuje ako tupá, pocitová bolesť svalov, ktorá sa zvyčajne vyskytuje deň alebo dva po cvičení. Pre mnohých je to dôkazom toho, že cvičenie bolo efektívne a že sa v ich tele niečo deje. Ale prečo to tak je a ako sa to dá zabrániť?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť tréningovú bolesť:

 1. Mechanické poškodenie svalov: Cvičenie môže spôsobiť mikrotrhliny v svalových vláknach. Tieto mikrotrhliny môžu spôsobiť bolesť a pocitovú citlivosť svalov.
 2. Zvýšený prítok krvi: Cvičenie spôsobuje, že sa svaly začnú viac napĺňať krvou. Tento zvýšený prietok krvi môže spôsobiť zápaly a bolesť.
 3. Zvýšená produkcia kyseliny mliečnej: Pri intenzívnom cvičení dochádza k tvorbe kyseliny mliečnej v svaloch, čo môže spôsobiť bolesť.
 4. Zvýšená produkcia oxidu dusnatého: Cvičenie zvyšuje produkciu oxidu dusnatého, ktorý môže spôsobiť zápaly a bolesť.
 5. Nedostatočné rozohriatie: Nedostatočné rozohriatie pred cvičením môže spôsobiť, že svaly nie sú dostatočne pripravené na náročné cvičenie, čo môže viesť k bolesti.
 6. Nadmerné cvičenie: Nadmerné cvičenie alebo cvičenie bez dostatočného odpočinku môže spôsobiť preťaženie svalov a bolesť.

Ako sa dá tréningová bolesť zabrániť alebo znížiť?

 1. Postupné zvyšovanie intenzity cvičenia: Ak začnete cvičiť príliš náročne, môže to spôsobiť nadmerné namáhanie svalov a pravdepodobne bolesť. Preto by ste mali začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu cvičenia.
 2. Správne rozohriatie: Dôležité je vykonávať správne rozohriatie pred cvičením. Toto rozohriatie by malo trvať minimálne 5 až 10 minút a malo by zahrňovať kardio cvičenie a ľahké svalové cvičenia. Týmto spôsobom sa zvýši prietok krvi do svalov a zvýši sa ich teplota, čím sa minimalizuje riziko mikrotrhlin.
 1. Správna technika cvičenia: Správna technika cvičenia pomáha minimalizovať riziko preťaženia svalov a mikrotrhlin. Ak nie ste si istí, ako správne cvičiť, poraďte sa s odborníkom.
 2. Dostatočný odpočinok: Svaly potrebujú čas na obnovu a rast, preto je dôležité, aby ste im poskytli dostatočný čas na odpočinok. Nedostatočný odpočinok môže viesť k preťaženiu svalov a tréningovej bolesti.
 3. Správna výživa: Správna výživa a dostatočný príjem bielkovín môžu pomôcť svalom regenerovať a obnovovať sa po cvičení. Proteínové potraviny a nápoje môžu pomôcť pri obnove svalov po cvičení.
 4. Masáže a rozťahovanie: Masáže a rozťahovanie môžu pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť prietok krvi do svalov. Týmto spôsobom sa minimalizuje riziko mikrotrhlin a zvýši sa efektivita regenerácie svalov.

Tréningová bolesť nie je nič neobvyklé a často sa jedná o prirodzenú reakciu tela na cvičenie. Ak však trpíte nadmernou bolesťou alebo bolesťou, ktorá pretrváva dlhšie ako 2-3 dni, môže to byť znak preťaženia svalov alebo iného zdravotného problému. V takom prípade by ste mali navštíviť lekára alebo fyzioterapeuta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *